Genel

RÜZGAR ENERJİSİNİN EVRİMİ

No Comments

İnsanlık yüzyıllardır gelişiyor, değişiyor ve ilerliyor. Bu süreç, parçası olduğumuz doğaya da belli başlı etkileri oldu ve olmaya da devam ediyor. Özellikle Sanayi Devrimi sonrasında artan fosil yakıt kullanımı ile çevreye verdiğimiz tahribatın sonuçlarını her birimiz görüyoruz. Küresel bir salgın ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçte, endüstriyel faaliyetler azaldıkça doğanın ne kadar iyileştiğini gözlemleme fırsatımız oldu. Bu süreçle de birlikte bir süredir önemi iyice anlaşılan yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi arttı. Peki bu son dönemde rağbet gören yenilenebilir enerji kaynakları ve bu enerji kaynaklarının kullanımı gerçekten hayatımıza yeni yeni mi giriyor yoksa bizler kıymetini yeni mi kavrayabildik? Enerji kaynaklarının hızla tükendiği bu günlerde rüzgar enerjisine daha da çok ihtiyaç duyduğumuz aşikar.

Rüzgar Enerjisi Kullanılmaya Nasıl Başlandı?

20. yüzyılın başlarına kadar rüzgar enerjisi tarımsal faaliyetlerde mekanik güç sağlamak için kullanılmıştır. MS 2. yüzyılda İskenderiyeli Heron tarafından keşfedilen yel değirmenleri tarımsal faaliyetlerde ve su pompalama amacı ile kullanılmıştır. Yel değirmenleri Orta Doğu’dan Akdeniz ülkeleri ve Avrupa’ya yayılmış ve 19. yüzyıla gelindiğinde çok daha büyük ve performanslı bir hale gelmiştir. Ancak Avrupa’nın öncülük ettiği bu gelişmelere rağmen rüzgarın yönü ve şiddeti faktörleri göz önüne alındığında halen insan gözetimine ve bakımına ihtiyaç duyar. O dönemlerde tutarlı bir güç üretemeyen yel değirmenleri, sanayi devrimi ile yerini buhar enerjisi ile çalışan motorlara bırakmıştır. Avrupa’da yel değirmenleri yavaş yavaş yok olmaya başlamış ve rüzgar enerjisi meraklı mucitlerin korumasına mahkum olmuştur.
Daha sonra yel değirmenlerinin Amerika serüveni başlamıştır. Burada da yine tarımsal faaliyetler ve su pompalama amacı ile kullanılan yel değirmenleri, teknolojik gelişmeler ile rüzgarın yönüne göre kendi kendine hareket eder hale gelince tüm Amerika kıtasında çok popüler hale gelmiştir.
İlk kez 1887’de Profesör James Blyth tarafından elektrik üretimi için kullanılması ve elektrik şebekeleri aracılığı ile tekrar rüzgar enerjisinden tutarlı bir güç üretimi sağlamak mümkün hale gelmiştir. Böylece rüzgar enerjisi sistemleri tekrar popüler olmaya başlamış ve yel değirmenleri yerini rüzgar türbinlerine bırakmıştır.

Yeni Nesil Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini

Yerli teknoloji ile enerji üretiminin tamamının temiz ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmesine ve ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırarak doğal zenginliklerini korunmasına katkıda bulunmak isteyen Momentum AR-GE, bildiğimiz rüzgar türbinlerinden oldukça farklı olan ürünü Karayel ile bu alanda yeni rüzgarlar estirmeye kararlı görünüyor. Yeni Nesil Küçük Ölçekli Rüzgar Türbini olan Karayel, kanat tasarımı, azaltılmış gürültü seviyesi, uzun tasarım ömrü, otomatik yön değiştirme özelliği ve düşük enerji potansiyeli için optimize edilen yerli üretim bir ürün olma özelliklerini taşıyor.

Doğayı insan hayatının kaynağı olarak gören Momentum AR-GE’yi daha yakından tanımak ve Karayel hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir