Genel

KARAYEL RÜZGAR TÜRBİNİ

No Comments

Karayel, Momentum Ar-Ge tarafından geliştirilmiş ve gelişme yolunda pek çok kamu desteği ve ödül almaya hak kazanmış küçük ölçekli rüzgar türbinidir. Düşük rüzgar hızlarında da çalışabilen ve rüzgara göre yön değiştirebilen Karayel, geleneksel çözümlerin aksine, rüzgar enerjisinden faydalanma konusunda yeni yöntemler ile tasarlanmış, çevreci bir üründür. Klasik rüzgar türbinleriyle arasında pek çok fark vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse, Karayel’in akış fiziğinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Daralan kesitlerde akışın hızlanması prensibi ve akışın yüksek basınçtan alçak basınca doğru hızının arttığı bilgisiyle rotor geometrisi buluşturularak nihayetinde akış hızlandırıcı bir geometri tasarlanmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde Karayel, başarım bakımından aynı çaptaki konvansiyonel ürünlerden üç kat daha fazla güç üretmektedir.

Bahsedilen tüm avantajlara ek olarak, Karayel, kanat uçlarında oluşan girdapları engelleyen akış hızlandırıcı şekli ve yapısında dişli kutusu kullanılmaması sayesinde kütüphane sessizliğinde çalışmaktadır. Momentum Ar-Ge tarafından klasik türbinlerdeki tüm eksiklikler göz önünde bulundurularak tasarlanan bu ürün, 20 yıl tasarım ömrü ve bakım gerektirmemesi gibi artılarıyla öne çıkmaktadır. 

NEDEN RÜZGAR TÜRBİNİ

Dünya genelinde, baz istasyonlarında, enerji talebi bakımından pazar oldukça geniştir, dolayısıyla Karayel satışında öncelikli hedef kitle mobil operatör sağlayıcılarıdır. Şebeke elektriğinin ulaşmadığı baz istasyonlarında enerji ihtiyacı dizel jeneratörlerle karşılanmaktadır. Dizel jeneratörler yüksek enerji sağlama noktasında istikrarlı ve işlevli olsa da, yüksek maliyetli, oldukça gürültülü ve çevreye son derece zarar veren makinelerdir. Karayel, birim maliyet açısından dizel jeneratörlerden daha maliyetli görünse de, bir buçuk sene gibi kısa bir süre sonra durumu fiyat performans anlamında eşitleyip, bu süreden sonra ise yüksek performansı ile dizel jeneratörleri geride bırakmaktadır. Bunu sağlayan hususlar ise, Karayel’in hem fiziksel avantajları hem de kurulum sonrası operasyonel maliyetler oluşturmamasıdır. Bununla beraber, Karayel üretim miktarı arttıkça birim maliyetinin de azalması hedeflenmektedir. Çevreci yaklaşımıyla, geleneksel yöntemleri geride bırakarak enerjinin temiz kaynaklardan sürdürülebilir olarak üretilmesini sağlayan Karayel, şebekeye bağlı olarak veya bağlanmaksızın çalışıp yüksek enerji sağlayarak dizel jeneratörlerin yerini alabilir.

KARAYELİN AVANTAJLARI

Bir baz istasyonu için iki adet Karayel kurulumu durumunda kullanılan enerjide rüzgarın payının önemli ölçüde artacağından rahatlıkla bahsedebiliriz. Ürünün baz istasyonlarında kullanılmaya başlamasının ardından, radar istasyonları, meteoroloji istasyonlarıve radyo tv istasyonlarından devam ederek zamanla konutlar ve belediyeler gibi pek çok yere yayılması hedeflenmektedir. Ayrıca, yukarıda bahsedilen avantajlar sayesinde, şehir içi kullanıma da uygun olduğu için, Karayel’in akla gelebilecek her yerde kullanılması mümkündür. Halihazırda, pek çok müşteri ile Karayel satışı hususunda iletişimde olan Momentum Ar-Ge, güncel durumunda test prototipini ODTÜ kampüsüne kurmuş olup ilk satışını ise Enerjisa Üretim’e yapmıştır. Rüzgardan maliyetsiz ve temiz enerji düşüncesiyle yola çıkan firma, bugün, hedeflerini sırasıyla gerçekleştirir duruma gelmiştir. 

Doğayı insan hayatının kaynağı olarak gören Momentum AR-GE’yi daha yakından tanımak ve Karayel hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir