Genel

İklim Zirvesi

Kırk bir ülke ve Avrupa Birliği’nin katıldığı sanal İklim Zirvesi 22- 23 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşti.

Zirvede, Türkiye 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 21’e varan azaltma hedefi olduğunu belirtti. Bunu sağlamak için, güneş enerjisinden elde edilen elektrik üretiminin 10 gigawat, rüzgar enerjisinden elde edilenin ise 16 gigawat kapasitesine çıkarılması öngörülmektedir. Bunun yanı sıra, ülkede 2023 yılına kadar 66,6 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı hedeflenmektedir. Zirve sunumunda belirtildiği üzere, Türkiye, halihazırda elektrik kurucu gücünde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının %52,3 seviyesinde olması ile Avrupa’da 6. Dünyada 13. sıradadır.

Diğer aktörlerin iklim zirvesinde aldığı kararlardan bahsetmek gerekirse; ABD 2030 yılında, 2005’e kıyasla sera gazı salınımını yarı yarıya indirme hedefi koydu. AB ise, üye ülkelerin sera gazı emisyonlarının 1990 düzeyine kıyasla 2030 yılına kadar %55 oranında azaltılmasını öngörüyor. Kanada, 2030 yılına kadar sera gazı salınımlarını  %40 ile %45 oranında azaltmayı hedeflediklerini açıkladı. Japonya ise, doğaya 2013 yılına kıyasla %46 oranında daha az karbondioksit bırakmayı hedefliyor. Zirvede tüm aktörler yenilenebilir enerjinin öneminden bahsederek bu konuda uluslararası işbirliği yapmaya karar verdiler.

Doğayı insan hayatının kaynağı olarak gören Momentum AR-GE’yi daha yakından tanımak ve Karayel hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir