Popüler Sorular

Momentum Ar-Ge olarak, hizmetlerimizi ve ekiplerimizi proje hedeflerinizi ve bütçenizi karşılayacak şekilde uyarlayarak en üst düzeyde hizmeti en verimli şekilde sunuyoruz.

Enerji ihtiyacınıza göre optimum yatırım maliyetini küçük ölçekli rüzgar türbini ile sağlayabilirsiniz. Örneğin, 5 kW anlık enerji ihtiyacınız var ise, konumlandıracağınız 5-6 kW’lık bir rüzgar türbini enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. Böylece, yüksek giderlerden kendinizi kurtararak ideal yatırımı yapmış olursunuz.  Karayel, ileri teknolojisi ve uygun dizaynı ile gürültü seviyesini en aza indirgemiştir. Ayrıca, piyasadaki rakiplerine göre 3 kat daha fazla enerji üretebilmesi Karayel’in piyasada üstün bir rol almasını sağlar. Ek olarak ürünün bakım maliyetleri en aza indirilmiş olduğu için size ve/veya firmanıza etkili bir tasarruf sağlar. Karayel için detaylı bilgi almak isterseniz, bize ulaşabilirsiniz.

Evet depolanabilir. Off-grid (şebeke bağlantısız) sistemlerde enerjinin depolanması gerekir. Kullanılacak konfigürasyona göre depolama şartları değişir. Ağırlıklı olarak Lityum iyon bateriler ve derin döngülü jel aküler depolama sistemi olarak kullanılır. Ayrıca, sistemde akü şarj veya batarya şarj kontrolcüsü kullanmak gerekir. Bu kontrolcü sayesinde türbin, aküleri şarj eder. Akülerin şarjı üst limite ulaşınca, aküleri koruyabilmek için, rüzgar türbinini frenler ya da üretilen elektrik enerjisini frenleme yüküne aktarır.

Güneş enerjisi ile kıyaslandığında görece daha az bir arazi kullanımına ihtiyaç vardır. Projelendirme aşamasında seçilen rüzgar türbininin temel inşaat projesinin yapılması gerekir. Rüzgar türbininin kullanılacağı alanı belirleyen ise bu projede gösterilen temelin büyüklüğüdür. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Firmamız kısmi ya da anahtar teslim projelere imza atabilmektedir. Eğer anlaşma anahtar teslim üzerinden yapılmış ise, bağlantı ve bağlantı süreci ile ilgili tüm masraflar firmamıza aittir.

Temel inşaatı ve türbin bileşenleri hazır olduktan sonra kurulum ve montaj süresi yarım gündür.

Genel Sorular

Momentum Ar-Ge olarak, hizmetlerimizi ve ekiplerimizi proje hedeflerinizi ve bütçenizi karşılayacak şekilde uyarlayarak en üst düzeyde hizmeti en verimli şekilde sunuyoruz.

Rüzgar türbinlerinin bakım maliyetleri çeşitlilik gösterir. Fakat Karayel ileri teknolojisi (doğrudan tahrik teknolojisi ve dişli kutusu bulunmaması) sayesinde bakım giderlerini en aza indirmiştir.

Rüzgar türbinlerinin operasyonel ömürleri tasarım ve üretim kalitesi ile ilişkilidir. Karayel’in tasarım ömrü 20+ yıl olarak belirlenmiştir.

Ürünlerimiz 2 yıl garantilidir. Garanti süresi dolduktan sonra yedek parça desteği ve teknik destek verilmektedir.

Lisanssız enerji üretim limiti 1 MW’ dır. 1 MW üzerindeki enerji ihtiyacı için lisans almak gereklidir. Kurulu kapasite 1 MW altında ise lisanssız üretim yapabilirsiniz.

1 MW üstü kullanımlar için lisans alınması gerekmektedir. Lisans alabilmek içinse ön koşul, en az 1 yıl rüzgar enerji potansiyelinin ölçülmesidir. 1 MW altı için bir ölçüme gerek yoktur. Rüzgar atlaslarından/haritalarından yararlanarak bir analiz çalışması yapılması gerekir. Ön fizibilite hesapları bu analiz çalışmaları ile yapılır. Ekibimiz enerji ihtiyacınıza göre ön fizibilite çalışmasını ücretsiz yapmaktadır.

Rüzgar türbinlerinde en büyük gürültü kaynağı kanat uçlarında oluşan girdaplardır. Bir diğer gürültü kaynağı ise rüzgar türbinlerinin dişli kutularından gelen mekanik gürültüdür. Bizim ürünümüz Karayel’de uç girdaplar baskılanır ve gürültü oluşmadan engellenir. Aynı zamanda dişli kutusu bulunmaz. Böylece gürültü seviyesi en aza indirilmiştir.

Evet. Eğer şebeke bağlantılı bir kurulum yaptıysanız üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satabilirsiniz.