Genel

ENERJİ TASARRUFUNDA DEVRİM: YEŞİL BİNALAR

No Comments

İnşaat sektörü, enerji kullanımı ve emisyonların ele alınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Dünya genelinde birincil enerji kaynakları tüketiminin %30-40’ını ve sera gazı emisyonlarının %40-50’sini inşaat sektörü oluşturmaktadır. Bu nedenle, binalarda enerji verimliliğini artırmak ve doğaya verilen zararın azaltılması için çeşitli sürdürülebilirlik faaliyetleri önem kazanmaktadır. İnşaat sektöründe sürdürülebilirlik kavramının en önemli uygulamalarından biri Yeşil Binalar’dır. Yeşil Binalar enerji tasarrufu sağlamak, yenilenebilir kaynaklara yönelmek ve doğaya zararı minimuma indirmeyi amaçlayarak inşaat sürecinin her aşamasında bulunduğu çevre koşullarına uygun olarak inşa edilen yapılardır.

YEŞİL BİNA DANIŞMANLIĞI

Günümüzde, binaların çevresel etkilerini, enerji performansını ispatlamak, belgelemek ve rehberlik etmek için standartlar oluşturulmakta, sertifikasyon programları yaygınlaşmaktadır. Dünyada birçok yeşil bina sertifikasyon sistemi bulunmaktadır, bu sertifikalar ve koşulları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunlardan en çok bilinen uluslararası sertifikasyon programlarını 1990’da İngiltere’de ortaya çıkan BREEAM ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan LEED‘dir. Bu programlar farklı bina tipleri için farklı sertifikasyon seçenekleri sunmaktadır. Sertifika için başvuran binalar denetlenip, değerlendirilir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda uygun olduğu puan kategorisine göre yeşil bina sertifikası verilir.

Yeşil Bina Sertifikasına sahip olmanın doğa dostu olmasının yanı sıra kurumsal açıdan prestiji, marka değerini ve piyasadaki bilinci artırma gibi faydaları da bulunmaktadır. Ayrıca, Dünyanın birçok ülkesinde yeşil binalara teşvik etmek amacıyla kredi desteği, imar izni gibi imkanlar da sunulmaktadır.

Yeşil Bina Sertifikasyonu çok fazla kriterden oluşan, çok fazla kâğıt işi ve ciddi bir zaman ayırmayı gerektiren bir süreçtir. İyi bir Yeşil Bina Danışmanlığı veren firma ile çalışmak, bu süreci oldukça kolaylaştıracak ve sizin yapınızın alabileceği en prestijli sertifikayı almanızı sağlayacaktır. 

Momentum ARGE olarak verdiğimiz Yeşil Bina Danışmanlığı hizmetimizle ile ilgili bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir